Príbehy pacientov

Rakovina prsníkov

Žena vo veku 54 rokov s rakovinou prsníka, Dd voda od 18. marca 1997.
 
Pacientku operovali v roku 1983 v súvislosti s nádorom prsníka, ktorý metastázoval do lymfatických uzlín. V roku 1992 sa odstránili metastázy v mozgu, ktoré spôsobovali epileptické záchvaty. Nasledovala liečba chemoterapiou a ožarovaním. V roku 1996 boli zistené metastázy už aj v pľúcach, následne v roku 1997 v pečeni a nadobličkách. Pacientka v tomto období začala s konzumáciou Dd vody. O päť mesiacov neskôr sa zastavil rast pečeňových metastáz a v októbri došlo k ich zmenšeniu. V apríli 2000 a máji 2001 boli vyšetrenia brucha ultrazvukom a CT mozgu uzavreté s negatívnym výsledkom, bez nádoru. Kvôli načatým procesom v pľúcach bolo potrebné v roku 2001 začať s chemoterapiou. Na jar roku 2007 bola pacientka v celkovo dobrom stave, 15 rokov po objavení mozgových metastáz a 11 rokov po vytvorení metastáz v mäkkých tkanivách.
 
Žena vo veku 47 rokov s rakovinou prsníka, Dd voda od 28. januára 2004

Pacientku operovali prvý krát v júli 2002, keď bol odstránený nádor o veľkosti 10 x 8 x 6 mm a následne sa podrobila lokálnej radiačnej liečbe. Aj napriek neustálej liečbe prostredníctvom medikamentov (Zitazonium, Zoladex) potvrdilo vyšetrenie 19.11.2003, že nádor metastázoval na rebrá. Dd vodu začala pacientka užívať po dvoch mesiacoch od objavenia vzdialených metastáz a súvisle ju konzumovala po dobu 15 mesiacov. Počas tejto doby ani jeden z dvoch testov nepreukázal žiadne ďalšie zhoršovanie stavu. Na jeseň roku 2007 bola pacientka bez príznakov a všetky nálezy (mamografia, röntgen hrudníka, nádorový marker) boli v posledných rokoch boli negatívne.
 
Žena vo veku 58 rokov s rakovinou prsníka, Dd voda 15. februára 2002

U pacientky prebehlo v septembri roku 1992 celkové odstránenie prsníka. CT vyšetrenie ukázalo v 2002 pľúcnu metastázu o veľkosti 7,5 x 5,5 x 2,5 cm. Pacientka začala o mesiac neskôr popri chemoterapeutickej liečbe konzumovať Dd vodu. O osem mesiacov neskôr už nádor pri PET teste nebol zistiteľný. V auguste 2004 ukázal PET test tri lymfatické uzliny abnormálnej veľkosti, ktoré boli liečené cytostatikami a Herceptinom. V novembri už počas CT kontroly nebolo možné zväčšené lymfatické uzliny nájsť. Pacientka konzumovala Dd vodu s väčšími – menšími prerušeniami. V lete 2007, viac ako päť rokov po objavení veľkých vzdialených metastáz, bola pacientka bez príznakov a subjektívnych ťažkostí.

Žena vo veku 39 rokov s rakovinou prsníka, Dd voda od 30. septembra 1994

Pacientke v roku 1986 odstránili nádor z prsníka o veľkosti orecha.  Nádor sa znovu objavil v roku 1987 a na jar v roku 1994 pri vyšetrovaní bolestí kostí boli objavené metastázy v kostiach a pľúcach.  Choroba sa napriek intenzívnej konvenčnej terapii šírila ďalej a postihla niekoľko stavcov, rebrá a tiež bedrové kosti. Na pokožke hlavy sa objavilo tiež niekoľko menších nádorov. Bolesti bolo možné zmierniť výlučne morfínovými derivátmi. Konzumáciu Dd vody zahájila pacientka v septembri 1994 a už po niekoľkých týždňoch mohla upustiť od liekov proti bolesti. Zmenšenie metastáz v pľúcach ukázal röntgen hrudníka po prvý krát v novembri 1994. V roku 1995 zmenšovanie nádorov naďalej pokračovalo a kostný scan tiež ukázal zlepšenie v kostiach. V januári 1996 nové kontrolné vyšetrenie potvrdilo úplnú regresiu tumoru v pľúcach. Nálezy na pokožke hlavy sa v novembri 1996 začali zväčšovať, ale bolesti úplne zmizli, vyšetrenia potvrdili zmenšovanie nálezov v kostiach a pľúca zostali naďalej čisté. Pacientka žila aktívnym životom, v dobrej fyzickej kondícii. Na jar roku 1998 konzumáciu Dd vody načas pozastavila, ale o šesť mesiacov neskôr začala s novou kúrou. Kontrolná kostná scintigrafia potvrdila v roku 1999 len niekoľko uzlín. Na jar pacientka opäť ukončila konzumáciu Dd vody. Do roku 2001 nasledovalo obdobie úplne bez príznakov. Potom sa objavili bolesti a pacientka opäť začala s užívaním Dd vody. Choroba však už potom postupovala veľmi rýchlo. Do marca  2001 - teda do pacientkinej smrti – uplynulo osem rokov pri dobrej kvalite života.
 
Žena vo veku 62 rokov, Dd voda od 1. apríla 2002

Rakovinu prsníka diagnostikovali v októbri 1998. Pacientka už niekoľko rokov predtým registrovala vpáčenie bradaviek. Neprijala ani operáciu ani liečbu chemoterapiou či ožarovaním. V novembri 2001 sa u nej objavili bolesti panvy a nôh. Kvôli veľkým bolestiam nemohla chodiť, žila pripútaná na lôžko. S Dd kúrou začala v januári 2002. Už vo februári spozorovala pacientka, že pôvodne tvrdý nádor mäkne. V apríli dostala kvôli procesom prebiehajúcim v oblasti panvy dávky ožarovania, avšak Dd vodu neustále konzumovala ďalej. V júli prešla na Dd vodu s vyššou dózou. V októbri 2002 dokázala pacientka chodiť pomocou palice a bez užívania liekov proti bolesti. Na jar potvrdili vyšetrenia zmenšenie počtu a veľkosti metastáz. Váha pacientky sa zvýšila o 8 kg, žila aktívnym životom, záhradníčila. Zomrela v júni 2004, 2 a ½ roka po tom, čo začala ako k posteli pripútaný pacient s Ddkúrou.